AINUS ÜLE-EESTILINE TUDENGILEHT

.
advertisement

Maria Minerva suur ambitsioon on kool ära lõpetada

Maria Minerva suur ambitsioon on kool ära lõpetada

Maria on just kolinud Lissaboni sõbranna juurde, eemale Londoni hiiglaslikest üürisummadest ja magistritöö kirjutamisest, puhkama mitu kuud väldanud Euroopa tuurist.

Kaks aastat tagasi Inglismaale õppima suundudes ta oma muusika suhtes suuri lootusi ei hellitanud. Tänaseks on Maria Minerva underground´i esindaja kohta muljetavaldava kontserdigraafiku lõpusirgel, kusjuures initsiatiiv on tema sõnul tulnud korraldajate poolt.

Aga miks ei peakski. Kõik tema lood on ilmunud omas niši tegijamatelt plaadifirmadelt Not Not Fun ja 100% Silk ning pakkunud muljetamisainet juhtivates muusikaväljaannetes sellises ulatuses, mida ükski Eesti artist varem pole suutnud.

Eelmise intervjuu andis Maria MTV Hive´ile. Ja kujutate ette – ta hakkab oma iidolit John Cale´i remiksima. Maria Juur ei ole lihtne Eesti tudeng Inglismaal. Erinevalt paljudest julgeb ta tunnistada, et loeb ka Elu24 ja vaatab Võsareporterit. Esimest korda kasutasin Skype´i ja tudengilehele kohaselt räägime enamasti koolist

Kuidas sa nüüd järsku Lissaboni sattusid?

Tuuriga sai veidi teenitud. Mõtlesin, et tahaks normaalselt elada, nii et ei peaks kuskil poole kohaga orjama. Londonis on kuueelarve minimaalselt 1000 eurot. Kuna ma ei ole selleks praegu võimeline, siis mu portugallasest sõbranna ülikoolist, kes just koju tagasi kolis, ütles, et tule siis Lissaboni. Tal on seal oma korter. Mõtlesin selle peale umbes kümme minutit.

Oled ikka veel üliõpilase staatuses?

Ametlikult jah. Tegin ära kõik asjad, mis minult nõuti, välja arvatud lõputöö. Lihtsalt ei  suutnud, kuna selle tähtaeg oli umbes samal ajal, kui ma tuurile läksin. Olen alati olnud kooliasjade osas väga korralik, mistõttu ikka põdesin selle otsuse pärast kohutavalt. Tegelikult on see ju täiesti normaalne.

Eestis on seda edasilükkamist hästi palju, aga Londonis võrdub aeg rahaga ja kui pole paberit ette näidata, siis lihtsalt ei saa konkureerida sinna või tänna. Mul kuidagi joppas, ei teagi, mida praegu teeksin kui mitte musaasju. Viimased kolm kuud läksid tuuritades nagu kolm sekundit, kokku vist esinesin u 25 linnas üle Euroopa. Järgmisel aastal tuleb välja mu teine album ning kavas on tuuritada ja osaleda festivalidel, aga mida paljud ei tea, on see, et mu suur ambitsioon on siiski kool ka ära lõpetada.

Mis eriala sa õpid?

MA in Aural & Visual Cultures. Aural on siis a-u-ral ehk kuuldeline, kõrvaga seotud. Mitte oral. Tavaliselt, kui ütlen, mida õpin, siis tehakse nalja, et o-ral. Ei ole o-ral. Üldkokkuvõttes väga selline esoteeriline programm. Ülikool, kus ma õpin, on üsna spetsiifiline koht. Ma arvan, et väga ei liialda, kui väidan, et see on üks parimaid ja progressiivsemaid kunsti- või humanitaarkolledžeid Euroopas, nimelt siis Goldsmiths College (kuulub Londoni ülikooli alla).

Vilistlaste nimekiri on väga tore, seal on käinud terve hunnik briti poppareid ja rokkareid näiteks Sex Pistolsi mänedžer Malcolm McLaren, John Cale, Blur… Hästi palju kunstnikke, tänapäeval briti kunstimaailma säravad tähed a´la Damien Hirst jne. Kõik, kes sinna lähevad, tõenäoliselt ka teavad, mida nad otsivad.

Kuidas õppetöö Goldsmithsis välja näeb?

Meil oli põhimõtteliselt lihtsalt kaks tekstide kogumikku, kõik tekstid olid väga sellised eksperimentaalse kirjanduse ja filosoofia vahepealsed. Kaks korda nädalas toimus vabas vormis seminar. Oma  õppejõudusid fännasin juba enne ja nüüd veelgi enam; kursus oli suisa imeline: kõik väga lahedad inimesed, näiteks filmirežissöör Egiptusest, hull kunstnik Los Angelesest, noor kuraator Lissabonist, kellega nüüd koos elan. Tegusad noored inimesed ühesõnaga.

Ühtekuuluvustunnet oli rohkem, kui ma Tallinnas kunagi kogesin. Eestis on paraku nii, et õppejõud on ”saatjad” ja tudengid ”vastuvõtjad”, aga otsest kommunikatsiooni mõlema osapoole või ka tudengite endi vahel tegelikult ei ole. Mulle selline vabas vormis seminar tohutult meeldis. Baka kunstiajaloos EKA-s oli väga tore, aga hästi traditsiooniline: slide-show testid ja kümne küsimusega eksamid…

Kuidas sa materiaalselt hakkama said?

Mina olin põhimõtteliselt viimane aastakäik, kes pääses madalamate õppemaksudega; järgmisest aastast lähevad õppemaksud kuni kolm korda kallimaks. Suurbritannias maksavad kõik, tasuta haridust ei eksisteeri

Maksin umbes 4000 naela, u 76 000 eesti krooni. Eestis kahe aasta peale kokku tuleb tasuline magister vist tegelikult sama palju? See raha tuli korraga välja käia. Aga teine asi on muidugi elamine, mis on Londonis ulmeliselt kallis. Niisiis läksin elus esimest korda poole kohaga baaritööle ja orjasin nii palju kui võimalik, et elus püsida. Tõesti tahtsin minna, seega ei kahetse, kuigi kohati oli väga raske – eeskätt füüsiliselt. Ma olin aasta aega järjest lihtsalt kurnatud, kuna London on ka üleüldiselt väga väsitav linn

Kust õppemaksu raha tuli?

Sain stipendiumi Kulkast ja Eesti üliõpilaste toetusfondilt USA-s. Peaaegu kattis õppemaksu ära. Korteri deposiidi pigistas ka kuidagi välja. Elamisraha tuli siis ise leiutada. Kogu see operatsioon oli minu jaoks peaaegu ülejõutõste, aga kuidagi sai hakkama.

Hästi halb aeg stipendiumide taotlemiseks, kogesin, mida tähendab majanduslangus: lootsin, et ehk antakse rohkem, kuna olin baka ajal usin, sain cum laude jne. Aga ei antud, seega läksin tööle, mis lõppkokkuvõttes oli väga vajalik kogemus.

Kuna olen pärit kenast keskklassi perest, siis teadsin, et otseselt näljasurm ei ähvarda,  vanemad ikka aitavad, kui väga vaja. Igaühel sellist privileegi muidugi pole. Kuid nemad on oma elu peal: ema tahab reisida, isa sai just lapse. Tundsin, et ei saa väga kaua enam nende kukil olla. Ilma vanemateta poleks see võimalik olnud. Nüüd õnneks päästis muusika mu elu

 

Maria Minerva diskograafia 2011

12 tolline ”Noble Savage”, 100% Silk

Kassett ”Tallinn at Dawn”, Not Not Fun

LP “Cabaret Cixous”, Not Not Fun

EP “Sacred & Profane Love”, 100% Silk

 

Madis Järvekülg

 

 

Kommenteeri

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*

Saad kasutada järgmisi HTML-i märgendeid ja atribuute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>