AINUS ÜLE-EESTILINE TUDENGILEHT

.
advertisement

TTÜ tudengid lõid oma kvaliteetkino

TTÜ tudengid lõid oma kvaliteetkino

Tahaks kinos käia, aga rahakott ei luba? Pole probleemi! TTÜ tudengid lõid oma odavate piletihindade ja ainult heade filmidegaTTÜ Kino.

TTÜ tudeng Henri Liiv on kooli kino külastanud mitu korda, alati koos sõpradega. “Siin ühiselamutes elab üle 1000 inimese. Neil on lähedal ja taskukohane siin kinos käia. See on tudengitele vaheldus koolitööst ja samas võimalus veeta kogu päev koolimajas. Või hea võimalus näiteks mõni neiu ühikast kinno kutsuda, why not,“ räägib ta.

Henri arvates on kino filmivalik igati mõistlik – on action’it ja leidub ka väärtfilme. Viimati käis ta vaatamas Eesti-Saksa filmi Polli päevikud. „See oli TTÜ Kino jaoks eriline seanss, kuna filmi lõpus külastas meid peaosatäitja Tambet Tuisk. Sellel linastusel oli tõesti sada inimest,“ ütleb ta.

Aga kino külastamiseks ei pea olema TTÜ tudeng ega üldse üliõpilane. Näiteks Raul Luha lõpetas TTÜ veel enne kino loomist, kuid on praegu üks selle püsiklientidest.“Elan linnast väljas. Kui esmaspäeviti linnas asju käin ajamas ja film on hea, lähen ka kinno,“ ütleb ta. Raul arvab, et tema kui tööinimese jaoks poleks ka tavakino kuueeurone pilet midagi hirmutavat, kuid tudengitele on TTÜ Kino kaheeurone pilet just taskukohane.

Algus on aastakümnete taga

Kui sulle miski ei meeldi, siis tee ise ja paremini. Just see põhimõte pani alguse TTÜ Kinole.“Endisele Kultuuriklubi Patarei aktiivgrupile ei meeldinud kinopiletite hinnad ja sealt ka otsus – toome uued eesti filmid TTÜsse,“ räägib Birgit Maaten, TTÜ Kino projektijuht.

Tallinnfilmi ja Kinobussi abiga pandi jalg filmitööstuse ukse vahele. TTÜ Kino sündis 2007. aastal, ülikooli 90. juubeliaastal kultuuriprojektina. „Meie eesmärk oli taastada legendaarse TTÜ Filmiklubi tegevus, kellel õnnestus nõukogude raudse eesriide kiuste tuua TTÜ aulasse maailma filmipärle. Tavakodanik ei osanud sellisest elamusest undki näha,“ teab Birgit rääkida. „Ülikooli personali mälus on need kirkad õhtud nii elavalt meeles, et pärast projekti sündi meid tunnustati, patsutati õlale.“

Kino asutas Kaupo Eerme, kes Birgiti sõnul siiani neile vajadusel abiks on. „TTÜ Kino ei sure, see on kui varandus, mis käib käest kätte edasi ja muutub järjest tuntumaks. Järjest enam tuleb uusi koostööpartnereid ja erinevaid suurüritusi,“ ütleb Birgit. „Üritame saada tudengite seas tuntumaks ja mis seal salata, TTÜ Kinost võiksid edasi areneda ka teiste ülikoolide kinod.“

Vaatajasõbralik kunstikino

Birgit Maaten üleb, et TTÜ Kino pole tavaline kommertskino. „Peame ennast pigem kunstikinoks, kuhu vahelduseks ka mõni hollywoodilikum film satub,“ lausub ta. Filme aitab valida ka publik – kinoklubi liikmed saavad kollektiivi koostatud nimekirja, millest valivad oma lemmikud.

Väga populaarne oli TTÜ Kino 11. novembri õhtul, mil näidati suurel ekraanil Eesti-Iirimaa jalgpallimängu. Saalis oli üle saja inimese. Filmidest on Birgiti sõnul kõige menukamad Eesti oma filmid. Selle aasta hittideks nimetab ta “Polli päevikuid”, “Rotilõksu” ja filme “Kormoranid ehk Nahkpükse ei pesta” ja “Kuku – mina jään ellu”.

Boonuseks Eesti filmide juures on see, et publikule esineb tihti mõni filmiga seotud tegelane, režissöör või näitleja. „Selleks et külastajad saaksid vahetult suhelda autoritega ja küsida filmi ning filmimaailma kohta kõike, mida hing ihkab,“ selgitab Birgit. Kinos on esinemas käinud näiteks Tambet Tuisk, Sulev Keedus, Katrin Laur ja Kaie Kotov.

Kinoasju korraldada pole lihtne ja ette tuleb ka probleeme.“Nädala jooksul peab iga kinoline ikka paar tundi panustama sellesse, et kõik toimiks ja külastajad korraliku filmielamuse saaks,“ ütleb Birgit. „Minule on TTÜ Kino andnud suhtumise, et kui on tunne, et olukord on lootusetu ja mitte mingit pidi ei vea välja, siis kuidagi ikka saab. Näiteks on juhtunud, et meie tavapärane auditoorium on mõne loenguga hõivatud.“

Pidevaid sponsoreid kinol pole, aga vajadusel ikka keegi leitakse. Näiteks Eesti-Iirimaa jalgpallimängu toetas Saku õlletehas. „ Edu võti on kenasti küsimine. Tuleb tekitada win-win olukord, kuna niisama ei anta midagi,“ selgitab Birgit.

Vaata lähemalt TTÜ Kino Facebookist või ttukino.ee

Viivika Rõuk

Kommenteeri

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*

Saad kasutada järgmisi HTML-i märgendeid ja atribuute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>