AINUS ÜLE-EESTILINE TUDENGILEHT

.
advertisement

Eesti tudengi rahvusvahelistumine ehk kuidas võtta välismaal õppimisest maksimum?

Eesti tudengi rahvusvahelistumine ehk kuidas võtta välismaal õppimisest maksimum?

Alanud on 2012. aasta kevadsemester ning uus lend Eesti noori on läinud õppima välisülikooli. Olgu järgnev mõttelend kas praegusele või tulevasele üliõpilasele, kuid loodetavasti on kasulikku siin midagi kõigile.

Kujuta ette, et oled ühel hetkel oma kohvrite ja kottidega keset üht ülikoolilinna, kuhu oled tulnud õppima kas semestriks, õppeaastaks või lausa mitmeks aastaks.

Võib-olla oled veidi segaduses – võõras linn ja võõrad inimesed. Lisaks ei ole sinuga kaasas su sõbrad, kursusekaaslased ega vanemad. Siis meenub sulle, et osa sinu sõpradest ja tuttavatest ei plaani eri põhjustel kunagi Eestist ära minnagi. Ja siis mõtled, et võib-olla ei lähegi need õpingud lepase reega – ei ole sul seda mõnusat mugavustsooni, mis sind alati aidanud on. Ja siis tekib mõte, et äkki see välismaale minek ei olnud ikkagi kõige õigem otsus?

Tegelikult on sinu tehtud valik üks parimaid otsuseid, mida oled oma elus teinud.

Sa avardad oma maailmapilti, õpid elama ja hakkama saama võõras kultuuris, sa saad uued ja värsked mõtted välisülikooli õppejõududelt, õpid võib-olla juurde ka uue keele, ning saad endale uued kontaktid terveks eluks.

Mitte ainult kõrgharidus ei ole oma olemuselt muutumas rahvusvaheliseks, vaid seda on tegemas kogu maailm. Mõelgem kas või oma tuttavatele, kes kuskil kaugemal töötanud, õppinud või lihtsalt reisinud. Sinule kui üliõpilasele on rahvusvahelises akadeemilises elus osalemine kõige lihtsam samm suure pildi saamiseks.

Olenemata sellest, kaua välismaal õpid – võta sellest perioodist maksimum.

Siin on sulle punktid, mille läbimõtlemine aitab sul seda teha.

Sinu uus kodu

Oled jõudnud oma uude kodulinna. Hea on, kui ülikool annab sulle elukoha ühiselamus – kui seda pakutakse, siis võta võimalusest kohe kinni. Sealt leiad endale uued tutvused kõige kiiremini – on lihtsam teiste üliõpilastega kontakti luua ning ülikooliellu sisse sulada. Kui aga seda võimalust ei ole, siis võta endale see aeg, et leida hea elukoht.
Ehk on sobivam kant elamiseks kesklinn, võib-olla aga kvartal ülikoolilinnaku läheduses? Milline linnaosa või naabruskond hingab just selles rütmis, mis sulle sobiks? Milline piirkond iganes, kuid võta endale sobiva elukoha leidmiseks aega (ela kas tuttavate juures, mõni öö mõnes hostelis või ühiselamus) – pärast ei pruugi sul olla jaksu ega tahtmist oma pampudega uut kohta hakata valima.

Sinu uus ülikool

Õpi oma ülikooli võimalikult hästi tundma. Ülikool ei piirdu vaid auditooriumitega. Seal on veel raamatukogu, ülikooli kohvik (ideaalsed kohad teiste tudengitega suhtlemiseks), tõenäoliselt eri võimalused akadeemilisest elust väljapoole jäävate tegevuste harrastamiseks. Erialaringid, keelekursused, teadusringid, avalikud loengud, spordiklubid ning igasugused huvialaringid. Äkki on just sinu välisülikooli teadusringidest välja kasvanud kunagi midagi suurt ja olulist? Äkki saad sa hoopis oma kogemusega kaasa aidata mõne toreda sündmuse sünnile (kui sul midagi sellist õnnestub, siis on sul tutvusringkond kogu õppeperioodiks garanteeritud)?

Räägi nii oma kui ka teiste teaduskondade õppejõududega ja kaastudengitega – uuri neilt, mida teevad sinu erialakaaslased – kas neil on oma kooskäimiskohad? Kas neil on regulaarsed kokkusaamised ja üritused?

Võta kindlasti osa ülikooli poolt korraldatud sissejuhatavast tutvustuspäeva(de)st ja orientatsiooninädalast. Vaata, mida korraldavad kohalikud üliõpilasorganisatsioonid, vaata, millised on kõige olulisemad sündmused, mida korraldab ülikool või mõni ülikooli teaduskond. Olgu tegu filmiõhtute, tantsupidude, kultuuripäevade või mingite konkursside või võistlustega. Leia see aeg, et sa olulisi sündmusi maha ei magaks – ja loomulikult ära unusta kohalikku sotsiaalset meediat. Uuri välja see, milliseid teid pidi kõige põnevam info liigub!

Ja kõige olulisem – ÕPI! Õpi nii palju, kui vähegi suudad! Pigista õppejõududest välja kõige viimasemad teadmised! Küsi ära oma kõige rumalamad ja targemad küsimused. Tee kaasa kõik praktikumid, külasta kõiki laboreid. Külasta loengusarjade raames kohalikke ettevõtteid ja muid organisatsioone. Võta loengutest ja seminaridest kaasa kõige väärtuslikumad teadmised.

Teised välistudengid sinu ülikoolis

Ühiselamus, hostelis, ülikooli kohvikus, auditooriumis või rahvusvaheliste suhete osakonnas – kus iganes peaksid sa esimesi välistudengeid nägema – nad on samasugused nagu sina. Jah, nad on eri riikidest, eri kultuuritaustaga, aga siiski liigub nende mõttemaailm samasuguseid radu pidi nagu sinu oma. Nad tunduvad väga huvitavad, kuid ei julge nagu nendega suhelda ega esimest kontakti luua…

Alusta välistudengitega ise vestlust! Nad on samasugused olukorras nagu sina ning tegelikult on neil hea meel, kui keegi soovib kontakti luua. Leia üles kohad, kus nii kohalikud kui välistudengid ehk sinu saatusekaaslased (selle sõna positiivses tähenduses) koos käivad. Ja uute inimeste leidmine ei olegi niivõrd keeruline, kui algul tundus.

Kohalik eluolu ja kultuur

Kui oled Eestisse tagasi tulnud, siis satud kindlasti küsimustelaviini alla. “Kuidas seal siis oli?”, “Ütle midagi …… keeles!”, “Oota, kus kandis sa seal täpselt olidki?”

Vaevalt, et kõiki ainult sinu õppeedukus huvitab. Küsitakse, kuidas kohalikud inimesed elavad; soovitakse, et õpetaksid vastavas keeles (või dialektis, murdes) midagi huvitavat; tahetakse näha pilte sinu reisielamustest ja kohalikust elust.

Võib-olla on sul sihtriigi keel enne minekut perfektselt suus, kuid kui see nii ei ole, siis õpi ära kohalik keel nii palju, kui see vähegi võimalik. Käi kohalikel kultuuriüritustel – kontsertidel, pidudel, näitustel, spordivõistlustel, teatrietendustel.

Vaata – mis on kohalikule inimesele tähtis. Vaata, mis paneb nende silmad särama ning mis toob nende suule naeratuse! Ja tee neid avastamisretki mitte üksi, aga koos teiste tudengitega!

Õppimine välismaal ei tähenda mitte ainult akadeemilist õppimist, vaid ka mitteformaalset õppimist, mida sa oma kodukülas või kodulinnas ei saa. See on suhtlemine kohalike tudengitega, teiste välisüliõpilastega, välisõppejõududega, ühika- ja korterikaaslastega, raamatukoguhoidjatega, poemüüjatega, bussijuhtidega, pangatelleritega, piletimüüjatega, kontoritöötajatega.

Uuri kohalikelt, kuidas välismaal sinule oluliste valdkondadega lood on? Traadita internet, pangakonto avamine, oma ettevõtte loomine, tuludeklaratsioonide täitmine, valimised?

Mida rohkem sa küsid, seda rohkem sa tunned ja mõistad uut kultuuri ning oled võtnud parima oma välismaal viibimisest.

See ei ole ei midagi paremat, vaid midagi teistsugust. Ja teistsugused asjad on need, mis loevad.

See omapärane välismaalane

Jah, see kohalik inimene – pärast üht semestrit, tervet õppeaastat või tervet stuudiumi on ta saanud sulle palju lähedasemaks. Need kohalikud on ju päris toredad kõikide oma kiiksude ja kogu oma olemusega.

Sa tead, mis nii sellele kohalikule kui ka välistudengile meeldib, mida ta hindab ja mis on tema jaoks kõige olulisem. On need välismaalased avatud või kinnised, tõsised või lõbusad, kohusetundlikud või tähtaegadest üle sõitvad, salapärased või mõistetavad nagu avatud raamatud?

Kuidas veedavad nad riiklikke tähtpäevi? Mida nad teevad üldiselt nädalavahetustel ning kuhu sõidavad suviti puhkama?

Proovi luua võimalikult palju kontakte ka kohalike seas – lisaks kõigele muule on sul sel juhul sõbrad, kelle juurde alati tagasi tulla. Sinu välisõpingute linnast saab ju üks sinu kodulinnadest, mida tunned läbi ja lõhki.

Ehk siis tulles tagasi pealkirja juurde – välismaal õppimisest tuleb Eestisse tagasi tuua maksimum.

 

Lühike rahvusvahelistumise meelespea välismaal õppimiseks

-          Oma ülikoolilinnas tee hea eeltöö elukoha leidmiseks ning kõige muu hädavajaliku info kättesaamiseks (hädaabinumbrid, kindlustus, transport jne)

-          Õpi iga päev midagi uut!

-          Sul on toetajaid tegelikult rohkem, kui arvatagi oskad – küsi vajadusel abi ning sind aidatakse!

-          Ära unusta, et hästi veedetud aeg möödub eriti kiiresti.

-          Miski ei ole sinu uues ülikoolinnas parem ega halvem – see võib vaid olla teistsugune

-          Ole sina suhtlemises välismaalastega aktiivne pool!

-          Leia endale sõpru igalt mandrilt – see on sinu investeering tulevikku!

 

Eero Loonurm
Sihtasutus Archimedes
Kõrghariduse arenduskeskus

2 Kommentaarid

  1. Ei ole viga. Et kõik see ära teha, mis artiklis kirjas, see on küll raske. Aga kui vähemalt iga noor osagi sellest ära teeb, on väga hea.

  2. Aga kas siiatulijad ka samasuguse informatsiooni saavad kodukoolist?

Kommenteeri

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*

Saad kasutada järgmisi HTML-i märgendeid ja atribuute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>