Suurrahvad saavad haridusega eksperimenteerida. Meid on nii vähe, et iga andekas inimene on kulla väärtusega.  ( Jaak Allik )
Meie ülikoolide mõõdupuud asuvad Helsingis ja Stockholmis. Üha enam ka Oxfordis, Berliinis ja Harvardis.  ( president T. H. Ilves )
Kõik Eesti kõrgkoolid kokku annavad maailma mastaabis välja ühe mitte eriti suure ülikooli mõõtmed.  ( Mihhail Lotman )
Eestis on see viltu, et erasektor pole ära tabanud, et tudeng on tema teenimisvõimalus.  ( EMÜ rektor Mait Klaassen )
Eesti ülikoolide eripära on see, et nad ei ole mõeldud tudengitele. Ülikoolid sõdivad alati meelsamini oma tudengite kui riigiga.  ( Peeter Kreitzberg )
Noortele inimestele peaks olema eeskujuks Tartu, kus akadeemilised üliõpilased oskavad pidutsemisel selgelt piiri pidada.  ( Andrus Ansip )
Tudengit ei murra miski, isegi mitte tudengivaimu puudumine.  ( Kertu Kalmus, EPL Online’i toimetaja )
Hea tudeng jõuab samal ajal kuulata, kirjutada, pingi alla sms-ida ja kolmanda silmaga meili lugeda.  ( Priit Pullerits )
Eelmine  Järgmine
September 2011

Kuulutused

KUULUTA SIIN! Tahad, et sinu kuulutust loeks iga päev sajad üliõpilased? Kuuluta Üliõpilaslehe veebiküljel.

Veel kuulutusi...
USA populaarne tudengite tutvumisportaal plaanib järgmisel aastal Eestisse laieneda


Tänapäeval leidub maailmas kümneid tutvumisportaale, alustades USA-st alguse saanud Match.com-iga ja lõpetades kas või meie oma Rate.ee-ga.


Ent Datemyschool.com on neid piire veelgi avardanud – sait võimaldab tudengitel otsida poiss- või tüdruksõpra ühiste haridusalaste eesmärkide järgi, vahendab CNN.com. Kusjuures portaali tegijad vihjasid Üliõpilaslehele, et järgmisel aastal plaanivad nad laieneda ka Eestisse.

Columbia ülikooli õpilaste Balazs Alexa ja Jean Meyeri loodud sait jõudis turule mullu novembris. Kui novembris said portaali kasutada vaid Columbia ülikooli noored, siis tänaseks hõlmab portaal 140 kooli üle kogu USA.

Värskelt ärinduse lõpetanud Alexale ja Meyerile andis portaali loomiseks vajaliku idee ühine sõbranna. Nimelt leidis see sõbranna, et sotsiaalteaduskonnas on meessoost üliõpilasi liiga vähe ning samas soovisid majandusteaduskonna noormehed, et neil oleks rohkem naistudengeid.

 „Kui potentsiaalset kaaslast ei kohata auditooriumis, vajab ülikool sugupoolte omavaheliseks suhtluseks paremat platvormi,“ leidsid saidi idee autorid. Niisiis leitigi probleemile lihtne lahendus – ainult tudengitele suunatud tutvumisportaal. Esimeste kuude jooksul olid kohtingusaidi kasutajateks vaid kahekümne ülikooli, nende seas Harvardi ja MIT-i üliõpilased. Lehekülg saavutas koheselt suure populaarsuse – esimese nädala jooksul ühines portaaliga 1300 õpilast. Üks idee autoritest, Balazx Axela on kindel, et üle poole ülikoolilinnakus toimuvate kohtingute eest vastutab just Datemyschool.com. Ta lisas, et üheks edukuse põhjuseks on see, et portaal on ohutu ning mis veelgi tähtsam – see tõesti töötab.

„Tavaliselt kohtuvad inimesed juba samal päeval, mil nad esimest korda portaalis suhtlevad,“ selgitab Alexa, „kõigis teistes tutvumisportaalides suhtled sa inimesega enne näost-näkku kohtumist nädalaid, et oma turvalisuses kindel olla.“ Datemyschooli teebki eriliseks kohene usaldus, sest otsitakse kaaslasi, kes jagavad samu huvisid ning käivad samas ülikoolis. Uus Facebook?

Rohkem kui 20 000 kasutajaga Datemyschool.com kogub jätkuvalt populaarsust. Mõned on portaali võrrelnud Facebookiga – oli ju seegi algselt vaid üliõpilastele suunatud. Ent lehekülje ühe looja, Balazs Alexa väitega ei nõustu: „Olgugi, et me alustasime sama huvigrupiga, laienesid nemad tunduvalt. Meie ei tee seda kunagi, vaid pühendame kogu oma energia ainult tudengitele“.

Kuigi Datemyschooli tegijad üritavad end Facebookist distantseeruda, võib just sotsiaalvõrgustiku populaarsust pidada kohtingusaitide efektiivsuse alustalaks.

Julie Spira, online-tutvuste eksperdi sõnul tunnevad tänu Facebookile inimesed end Internetis sotsiaalsete suhete moodustamisel mugavamalt.

 2006. aastal Ameerikas läbi viidud uuringu tulemusena selgus, et iga kümnes internetikasutaja on olnud mõnes tutvumisportaalis aktiivne. Alexa on kindel, et see number on 2011. aastal veelgi suurem. Ta tõdeb, et enamasti häbenevad inimesed seda tunnistamast või usuvad, et internetis tutvuste sobitamine on ajaraisk.

„Usutakse, et palju lihtsam on leida keegi eriline mõnest baarist,“ ütleb Alexa.
 „Kuid nende tudengite jaoks, kes veedavad tunde õppides või laboratooriumis uurimistööd tehes, ei ole peol käimine igapäevane, kuna lihtsalt ei leita aega suhtlemiseks.“

Alexa ja Meyer, 29-aastased parimad sõbrad plaanivad Datemyschooli laienemist üle kogu USA ning ka Prantsusmaale, mis on Meyeri kodumaa.

Hiljuti said tegusad noored 500 000 dollari suuruse toetuse ning muude võimalike toetajate abil näevad nad portaali tulevikus tulutoova ärina. Allikas: cnn.com Kommentaar Kas Eestis võiks see kohtingusait edukas olla? Vastab Andrei Korobeinik, Rate.ee ja Flirtic.ee üks asutajatest Olen üsna kindel, et uute ja innovaatiliste tutvumissaitide jaoks on turul palju ruumi: see valdkond ei ole viimase kümne aasta jooksul oluliselt muutnud. Täna on internetis väga palju ni¹itegijaid ja Datemyschool on üks nendest.

 Datemyschool püüab korrata Facebooki edu (Facebook alustas samuti ülikoolidest) ja lisaks on nad "tutvumissait tudengitele", ehk siis nad sihivad konkreetset ni¹¹i. Ma ei välista, et see võib olla edukas lähenemine, kuid minu arvates on siin kaks probleemi.

Esiteks, igal tutvumisteenusel on oma tipping point (külluspunkt)  meie kogemuste järgi on see ca 1000 inimest. Kui konkreetses asukohas on kasutajate arv väiksem, siis teenus ei toimi  kasutajal ei ole lihtsalt erilist valikut ja ta lahkub saidilt. Datemyschooli puhul on suur ülikoolide arv pigem halb kui hea uudis: 20 000/140=143 inimest ühes ülikoolis. See ei ole palju isegi siis, kui nad on kõik aktiivsed (kuid Datemyschooli jaoks võib tipping point ka väiksemaks osutuda usun, et süsteem toimiks ka siis, kui ühest ülikoolist oleks 500 aktiivset kasutajat).

Teine probleem on tõsisem. Tutvumissait ei ole sotsiaalne võrgustik ja ma ei ole kindel, et paljud julgevad ülikoolisõpradele oma tutvumissaidi profiili näidata. Tegemist on ikkagi väga piiratud community’ga (tüüpilises ülikoolis on mõni tuhat tudengit). Eriti ilmselt puudutab see naisi (kahtlustan, et Datemyschool kasutajate seas on 80-90% mehi). Sama hästi võiks oma pildi koos nimega ja telefoninumbriga panna kuulutustahvlile ülikooli fuajees  ja mina ei ole selliseid kuulutusi ei TÜ-s ega ka TTÜ-s näinud. Samas maailm muutub ja muutub ka inimeste arusaam privaatsusest. Kümme aastat tagasi ei suutnud ma ette kujutada, et populaarseks saab näiteks Forsquare-laadne teenus. Rääkimata Blippy.com-ist, kus inimesed jagavad teistega oma krediitkaardiga sooritatud oste.
Helen Mihelson
Kommenteeri


Üliõpilaslehe toimetus: F.R. Kreutzwaldi 4, 10120 Tallinn, tel:6400427, faks:640 0502 .
Veebitoimetaja: . Reklaam: Struktuur Meedia